Aká je ideálna teplota v rôznych izbách a ako ju dosiahnete pomocou vonkajších žalúzií

Ideálna teplota v miestnostiach sa rôzni podľa ich využitia. Vyššie potrebujeme pri relaxácii, nižšie zase na spánok. Prečítate si, ako si vďaka vonkajším žalúziám vytvoríte aj v tropických letných teplotách príjemný chládok v spálni av zime si naopak teplo lepšie udržíte.

Ideálna teplota sa líši miestnosť od miestnosti

Všeobecne sa ideálna teplota interiéru pohybuje medzi 18 – 21 °C. To platí pre miestnosti, kde trávime najviac času, ako pracovne či obývačky. Na chodbách, kde sa nezdržiavate, nechajte pokojne chladnejšie. Naopak kúpeľňu si vyhrejte viac, aby ste pri sprchovaní neprechladli.

Odporúčané teploty v miestnostiach sa pohybujú v rozmedziach:

Chodby a schodiská bytových domov: 10 – 15 °C
Obývané predsiene a chodby: 16 – 18 °C
Spálňa: 16–20 °C
Kuchyňa: 20 °C
Obývacia izba: 20 – 21 °C
Kúpeľňa: 24 °C

Teplotu si prispôsobte tak, aby vám bola príjemná. Dobre vám k tomu poslúži aj termostat, ktorý zopne vykurovanie, keď zaznamená príliš nízku teplotu. Pokiaľ by ste udržiavali chladnejšiu teplotu v celom interiéri, dajte pozor na vlhkosť. V miestnostiach, kde sa často suší prádlo, sa už pri 16 ° C objavuje pleseň.

Stála teplota interiéru: ako pomôžu vonkajšie žalúzie

V lete, najmä v extrémnych horúčavách, sa oplatí vonkajšie žalúzie, ktoré odrážajú slnečné lúče ešte pred oknami a znižujú teplotu v miestnosti až o 10 °C. Pokiaľ zvolíte svetlé lamely, pustíte s dovretými žalúziami do interiéru len 3,7 % slnečného žiarenia. V porovnaní s vnútornými žalúziami, ktoré pustia do interiéru až 36% žiarenia, máte v miestnosti príjemne a výrazne ušetríte za prevádzku klimatizácie.

V zime nechajte naopak žalúzie vytiahnuté, aby ste do interiéru pustili viac tepla. Pri žalúziách s lamelami typu C a F vďaka naklápaniu na obe strany svetlo nasmerujete, kam potrebujete. Tak si napríklad príjemne prehrejete aj podlahu. Navyše, ak necháte v zime vonkajšie žalúzie dovreté aj cez noc, žalúzie zabránia úniku tepla a vy tak zvýšite teplotu v miestnosti o ďalšieho 1,5 °C.

Teplotu udržíte vďaka smart príslušenstvu

Aby ste nemuseli zaťahovať žalúzie ručne, keď sa urobí pekne, napojte ich na automatické ovládanie pomocou slnečného čidla. Keď čidlo zaznamená intenzívne slnečné žiarenie, žalúzie sa automaticky stiahne a dovrie a zabráni tak prehrievaniu interiéru. Naopak pri oblačnosti sa vytiahne do boxu, aby sa do miestnosti dostalo svetlo a interiér sa prehrial. V oboch prípadoch sa systém čidiel sám postará, aby ste sa napríklad po práci vrátili do interiéru s ideálnou teplotou.

V zime vám potom dobre poslúži ovládanie pomocou scenárov. Keď viete, že vám na východnú stranu domu svieti ráno viac svetla, nechajte žalúzie vytiahnuté a interiér tým prehrejte. Ich zatiahnutie naplánujte až okolo poludnia, kedy sa dostane slnko nad dom. Tým si teplo vo vnútri lepšie udržíte.

Žalúzie môžete ovládať aj na diaľku – vďaka systému inteligentnej domácnosti Smart Home.Vonkajšie žalúzie sú vďaka svojim vlastnostiam obľúbené aj pri stavbách nízkoenergetických a pasívnych domov. Pomáhajú totiž v dome udržiavať stálu teplotu medzi 18 a 23 ° C bez zbytočného chladenia či vykurovania.

Udržte si v interiéri ideálnu teplotu vďaka vonkajším žalúziám, odborníci zo špecializovaných firiem vám radi poradia, ako na to.