Výber vonkajších žaluzií: ako poznáte, ktoré su naozaj kvalitné

Poctivo vyrobené žalúzie Vám vydržia desiatky rokov. Podľa čoho ale poznáte, že ste sa nechytili do marketingovej pasce a že je výrobca naozaj poctivý a jeho výrobky sa po záruke nerozpadnú? V článku vám prezradíme, na čo si dať pozor pri výbere vonkajších žalúzií. 

1. Sledujte vlastnosti lamiel

Hoci existujú aj drevené, my sa v článku zameriame na omnoho obvyklejšie hliníkové vonkajšie žalúzie. Ich kvalitu a životnosť ovplyvňujú hliníkové zvitky alebo lamelovina, z ktorej sa valcujú jednotlivé lamely. Väčšina výrobcov berie veľmi kvalitnú lamelovinu zo Švajčiarska o hrúbke 0,4 mm. Táto hrúbka je akurát pevná a súčasne pružná, aby odolávala prípadným tlakom. To, čím sa žalúzie od jednotlivých výrobcov líši, je spôsob a kvalita valcovania do jednotlivých lamiel. My valcujeme lamely na valcovačkách od českej firmy ZEBR, ktorá nám ich vyrába na mieru. Vďaka naozaj vysokému tlaku môžeme do lamely perfektne nastreliť aj háčky pre textilné rebríčky. Tak, že sa nevytrhnú ani pro deštruktívnych testoch. 
Odolnosť proti vetru a nárazu, mechanická trvanlivosť alebo teplotná priestupnosť sú definované normami, a tak sú tieto vlastnosti jednoducho porovnávateľné u výrobcov. Nájdete ich spravidla v produktových listoch na webe. Dôležité sú ale tiež vlastnosti, na ktorých sa normy nevzťahujú a ktoré si môžete nájsť aj bez papierovej dokumentácie. Konkrétne: 

2. Zásadnú rolu hrajú komponenty

Kvalita žaluzií sa najviac prejavuje na malých komponentov, ktoré síce nie sú na prvý pohľad vidieť, ale sú najviac namáhané, pretože drží celú žalúziu pohromade. Obecne platí, že komponenty z kovu toho vydržia viac než komponenty z plastu - týka sa to napríklad vodiacich kolíkov a spojok rebríčkov. Záleží na kvalite plastu, ale väčšinou sa plasty ľahko lámu, v zime praskajú a vplyvom tepla sa môžu deformovať.

Vybrali sme tri kľúčové komponenty, ktoré sú najnáchylnejšie na poškodenie. Práve na tie sa môžete na svojho dodávateľa opýtať:

3. Motory a ďalšie príslušenstvá

V dnešnej dobe sa už predáva väčšina žalúzií ovládaných motorom. A práve motory bývajú jednou z najčastejšách príčim reklamácií žalúzií. Preto si overte, od akého dodávateľa výrobci žalúzií motory berie. O kvalite vám niečo prezradí hlavne dĺžka záruky. Nemecké a francúzske firmy ako Somfy, Geiger či Elero ponúkajú 5-ročnú záruku a ich kvalita tomu odpovedá. Naopak rumunský či čínsky podľa našich skúseností veľkú spoľahlivosť neposkytujú.  Pokiaľ nájdete výrobcu žalúzií, ktorý poskytuje vysokú záruku na žalúzie aj motor, nehanbí sa hovoriť o materiáloch, ktoré k výrobe používa a je na trhu niekoľko rokov, máte väčšiu šancu, že nešliapnete vedľa. 

4. „Preklepnite“ si výrobnú aj montážnu firmu

Vonkajšie žalúzie v posledných rokov zažíva obrovský boom, a preto sa na trhu objavuje čoraz viacej firiem, ktoré ich ponúka. Dávajte si pozor na až podozrivo nízke ponuky. Ideálne je vždy kontaktovať dve firmy a ponuky porovnať. Pokiaľ sa budú výrazne líšiť, môžete sa oboch firiem dopýtať na ich argumenty.  
Žalúzie môžete kúpiť priamo od niektorých výrobcov alebo od ich distribučných(montážnych) partnerov. V každom prípade je dôležité vedieť, s akou firmou jednáte. Zistite si, ako dlho už žalúzie vyrába. Zo zavedeným výrobcom máte istotu, že keď budete po rokov potrebovať servis alebo náhradné diely, bude stále k dispozícii. Úskalie nových malých firiem je v tom, že neviete, či tu za dva roky ešte budú. Zároveň ale nehladajte firmu, ktorá je zaseknutá v minulom storočí. 
Dôležitá je chuť k inováciám a vylepšovaní technologických postupov. Overte si, že vám žalúzie bude montovať skúsený montážnik.  Aby žalúzie fungovali správne, je treba dodržať špecifické postupy, kde ide o milimetre. Pokiaľ výrobca priamo neposkytuje montáž, zamerajte sa aj už montážnej firmy na ich históriu a referencie. Seriózny výrobca si však obvykle kvalitu svojich partnerských firem postráži. 
Pokiaľ ste mali v úmysle motnovať si žalúzie svojpomocne, radšej si to rozmyslite. Zbytočne totiž riskujete, že zničíte produkt za tisíce eur. Výrobci preto montáž vonkajších žalúzií svojpomocne často nedoporučujú alebo vám pri nej pripravia o záruku. 

AUTOR

Kateřina Vránová
Kateřina Vránová posilnila marketingové oddelenie NEVY v roku 2020. K svojej práci copywriterky využíva najmä znalosti, ktoré získala pri štúdiu českého jazyka na Karlovej univerzite v Prahe.